Bebek koltuğu

Ülkemizde nihayet 1 Haziran 2010 tarihinde, araçlarda bebek koltuğu bulundurulmasının zorunlu olduğunu belirten kanun çıkarıldı. Böylece birçok ülkede yıllardır uygulanan kanun bizim ülkemizde de yürürlüğe girerek, bebeklerin güvenli için önemli bir adım atılmış oldu. Avrupada bir birçok ülkede yıllardır uygulanan kanunların neticesinde, kazalarda bebek ölüm oranı oldukça düşük seviyelerde. Yüzde 2 ile 3 gibi bir oran mevcut. Trafik kazalarında ki bebek ölüm oranlarını bu denli aşağılara çeken, yani düşüren ürünün adı bebek koltuğu.

Türkiye’de yıllardır bu üründen bir haber yaşayan vatandaşımız bebeklerinin güvenliğini hep göz ardı etmişler. Bırakın bebek koltuğunu kullanmayı, bebeğini trafikte iken kucağına alıp direksiyon veren var. Düşünün bebek koltuğunun yeri arka koltuk olmalı ve hava yastığının bu koltukta bulunmaması gerekli. Bu koltuğun bağlanma şeklinden tutunda, bebeğinizin kilosuna yaşına ve boyuna göre özelliklerinin bulunduğunu belirtelim. Birde isofix denilen bir sabitleme şekli var. İşte bebek koltuğunda bulunan özellikler ve onun bağlama şekli olsun, bebeğinizle uyumlu durumu olsun, güvenlik açısından birçok şey düşünülmüş. Bebek koltuğunun bulunduğu araçlarda ise bebeklerin güvenliği yüzde 50’ye yakın bir oranla artıyor. Gerçi ana kucağı (bebek koltuğu) satışlarının artış gösterdiği ve halkımızın bu ürüne hücum ettiği haberlerini duyuyoruz. Bu güzel bir haber. Çünkü artık istiyoruz ki, bebekler artık güvenli yolculuk yapsınlar. Gerçi kanunun yaptırım gücü olmasa bizim böyle bir duyarlılığı göstereceğimizi sanmıyorum ama, yine de her ne sebeple olursa olsun, her arabada bebek koltuğunun bulunması sevindirici bir gelişme.

Bebek koltuklarının bağlama şeklinden tutunda (ki vatandaş bu konuda oldukça dertli) çeşitli özelliklerine göre araştırılması gereken konu. Çünkü vatandaş sanki ülkemize yeni giren bir ürünmüş gibi, pek bilmiyor bu konuyu. Bırakın müşterileri, bu ürünü satanlar bile bu konuda muzdarip. Alışmamız ise herhalde birkaç yılı bulacak gibi. Tabi alırken dikkat edilecek hususlar da var. Mesela bu ürünün Avrupa standartlarında olması önemli. Şimdi nedir bu Avrupa standartları demeyin. Demin anlattığımız gibi ürünün isofix özelliğinin bulunmasına dikkat edin. İsofix bir çeşit sabitleme şekli. Yani ürünün arabanıza sorunsuz sabitlenmesi en önemli özelliği olarak gösteriliyor. Bunun yanında çin malı ürünler piyasayı kasıp kavuruyor. Tabi bunların Avrupa standartları taşıyıp taşımadığı soru işareti. Ancak her üründe olduğu gibi bizim aklıma kazınan özellik fiyatlarıdır. Ürün ucuz olsun özellikleri önemli değil demeyin. Her ne kadar 1500 liraya kadar bebek koltukları mevcut olsa da, bebeğiniz için en uygun olanı, güvenli olanı alın.

Adamlar araştırmışlar bu konuyu. Demişlerki, bebek koltuğu kullanılan araçlarda ölüm oranı çok düşük oluyor. Ülkemizde ise (tabi bu ürünün kullanımının çok düşük olduğunu söylemek lazım) yüzde 46 gibi bir oranlama söz konusu. Bu demek oluyor ki, Avrupa’dakinin nerdeyse 20 katı bir oran fazlalığı var. Bebek koltukları bebeklerinizi oldukça güvenli bir ortamda yolculuğa hazırlıyor.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s