Ülkemizde bebek koltuğu

Bebek koltuğu yasası çıkalı bir aydan fazla oldu. Kontroller başladı. Cezalar yazılırken, öte yandan bu ürünle ilgili siparişlerin yetişmediğini ve bazı yerlerde kampanyalar olduğu haberlerini alıyoruz. Çin malı ürünler, Avrupa standartları, isofix özellikli ürünler derken vatandaş fiyatlardan yakınıyor. Ancak benim en çok dikkatimi çeken konu şu oldu. Diyelimki, ailenizle birlikte yolculuğa çıkıyorsunuz. Yanınızda eşiniz, arka koltukta bebek koltuğu kurulu yerde çocuğunuz var.  Bu hikayede herşey mükemmel. Çocuğunuz güvende, sizin emniyet kemerlerini takılı falan. Fakat bizim ülkemizde herkeste öyle tek çocuk, efendim 3 kişi çıkalım tatile yolculuk yapalım değilki olay. Ben bir otomobile 10 kişinin bindiğini gördüm. Adam almış tüm sülalesini veya ailesini artık ailesi kaç kişiyse, değilmi? Yani ülkemizde 8 veya 12 çocuğu olan aileler yokmu? Tabiki bir sürü var. Yani arabaya bırakın 10 kişinin binmesini, 5 kişi bile binse ki bizde ideal sayıdır arabaya binmelerde. 5 kişi dahi binse bebek koltuğu direk iptal olmak zorundadır. Yani arka koltuğu bebeğe ayırdın. Hadi 2 bebek koltuğu koydun, 2 çocuğa yer tahsis ettin. Geri kalanlar ön tarafta kucak kucağamı oturacaklar. Yani Avrupa’da şöyle birşeyler olabilir. Herkeste ideal tek çocuk veya en fazla iki çocuk seyehate çıkarsın. Bizim ülkede üçüncü çocuk oldu nereye oturacak. Hadi onlara yer buldun, hanım nerde seyehat edecek. İşte bu sorunlar takıldı aklıma.

Bu gibi sorunlar bitmez aslında, ama bir tanesini daha belirteyim. Diyelim ki, dolmuşta yolculuk ediyorsun, çocuklar kucakta gayet güvensiz bir şekilde gidiyorsunuz. Şimdi polis durdurdu, cezayı kime yazacak. Sonuçta dolmuşta kaza olmaz diye bir kural yokki. Veya otobüslerde falan ne olacak. Gerçi otobüslerde de çocuk oto koltuğu bulundurma zorunluluğu var ama, ben şu ana kadar görmedim. Bunların kontrolü nasıl oluyor. Hatta geçenlerde uzun bir yolculuk sırasında, tam arkamda bulunan çiftin 2 çocuğuda anne kucağında ağlaya ağlaya geldiler. Yalnız dikkat edin anne kucağı, ana kucağı değil.

Şimdi durum böyle iken, bu kanunun tam olarak yerleşip, ülke insanının da buna alışması herhalde bir 10 yıl falan sürecek gibi görünüyor.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s